Skúšobné obdobie

19.09.2017 18:10

Skúšobné obdobie či skúšobná doba. Neviem, čo z toho mi napadlo skôr, a tak použijem obe slovné spojenia. Ono, inšpiráciu k tomuto článku som dostala na potulkách v eden víkend, keď sme čakali na vlak v jednej cukrárni v jednom nemenovanom meste s jednou nemenovanou osobou, ktorá keď toto bude čítať určite pochopí, že práve ona mi vnukla túto myšlienku. Uf, aká dlhá veta a myšlienka. Ani by som nepovedala, že niečo také dlhé raz napíšem. Ale všetko je raz po prvý raz a s rým súvisí aj moja dnešné téma. Skúšobná doba.

S týmto slovným spojením sme sa mohli stretnúť v pracovnej oblasti, kde si nových zamestnancov prv berú na skúšobnú dobu, aby zistili či daný zamestnanec má na to, aby pre nich pracoval. Majú nejaké očakávania a čakajú či ich splní. Toto obdobie k ničomu neviaže ani jednu stranu. Kedykoľvek môže zamestnanec odísť z práce so slovami, že zajtra už nepríde. Platí to aj pre zamestnávateľa, môže bez akýchkoľvek dôvodov povedať zamestnancovi, že ho už zajtra nepotrebujú. Áno je to kruté, no tatko to dnes chodí. To sa však týka len skúšobnej doby.

O skúšobnej dobe sa však dá uvažovať aj inak. Povedali by ste, že sa dá s niekým bývať na skúšku? Myslím si, že medzi mladými ľuďmi je tento trend veľmi obľúbený. Ešte pred tým ako si niečo sľúbia a budú sa zaväzovať k spoločnému spolužitiu na veky vekov, je dobré oboznámiť sa so zlozvykmi toho druhého na vlastnej koži. Ako inak ako spoločným bývaním. Len tak si obaja uvedomia, aké to bude, keď sa vezmú. Kto bude mať aké práva a povinnosti. Či môže od toho druhého očakávať pomoc, alebo sa na všetko vykašle.

Kde všade bude nachádzať špinavú bielizeň, a či vôbec zje to, čo navarí. Ako to bude pri sledovaní televízie. Kto bude vyberať večerný program, či sa budú vedieť dohodnúť a spraviť si príjemný večer. Áno, jedna dve noci sú nádherné, no neukážu človeka v plnom svetle. Každý sa hrá na dokonalého, aby ten druhý mal len dobrú mienku o ňom.  No aby vzťah skutočne fungoval musíme poznať aj nedostatky. Nie je všetko len ružové, ako to vidíme na počiatku vzťahu. Musíme sa naučiť vnímať tú bielu a čiernu farbu sveta, no aj všetky tie odtiene medzi nimi. Žltú, oranžovú, hnedú, modrú, zelenú aj fialovú. Všetko to sú farby života. Niekedy príjemného ako pohladenie, inokedy tŕnistého. Toto všetko nám ukáže len spoločné bývanie. Platenie účtov, nakupovanie potravín aj iných nevyhnutných vecí.

Tento trend prerástol do zaujímavej formy, kedy skúšobné obdobie nadobúda prvú podobu už počas vzťahu a dvaja ľudia ešte spolu nebývajú. Obaja sa nachádzajú v nevyslovenom skúšobnom období, ktoré tak povediac otvorí jeden z nich. Sleduje chovanie toho druhého a rozhoduje sa či to má nejaký zmysel s ním strácať svoj drahocenný čas, kedy by mohol svoju energiu vložiť do hľadania si novej partnerky či partnera. Dáva mu šancu ukázať to najlepšie , čo v ňom je. Ľudia väčšinou pristupujú ku skúšobnej dobe, keď ich tá osoba už raz sklamala a dávajú jej druhú šancu. Dostávajú sa do role pozorovateľa. Takého vzťahy končia katastrofou. Jeden je skúšaný a druhý skúšajúci. Zo vzťahu sa vytratí všetka láska, city a empatia. Tento vzťah nemá priaznivú budúcnosť. Radšej sa do niečoho takého ani nepúšťať. Ako často hovorím radšej ublížiť dnes a trochu ako zajtra a veľmi. Menej bolí dnešné odmietnutie, ako zistenie, že to všetko bol len test, ako zistiť či ešte miluje, a čo je schopná pre mňa urobiť. Bolí zistenie, že so mnou už nebol z čistej a ničím nepodmienenej lásky, ale iba zo zúfalstva či vypočítavosti. Asi toľko ku skúšobnému obdobiu aj dobe. 

Tvorba web stránok zdarma Webnode